Każdy, kto zamierza pisać, musi wiedzieć, jak zdobywać czytelników i jak promować bloga. Nie ma możliwości, by treść tworzona przez Ciebie sama się reklamowała, dlatego potrzebne Ci będą wpisy takie jak ten. Przygotowałem dla Ciebie 25 sposobów na to, jak promować bloga korzystając z komentarzy i budując relację win-win z innymi.

Dlaczego?

Ponieważ samo generowanie ruchu to jeszcze nie wszystko. Musisz tworzyć swój wizerunek w internecie za pomocą wartościowego wkładu w życie innych blogów i ludzi. A więc wiedzieć, jak promować bloga i siebie, a także budować relację z blogosferą.

Poniższe porady możesz wykorzystać także promując bloga firmowego. Wiedząc to, zacznijmy od budowy bazy blogów.

JAK PROMOWAĆ BLOGA NA INNYCH BLOGACH?

Ok, zaczynamy.

Najpierw zajmijmy się researchem, by w ogóle mieć gdzie się promować.

Stwórz bazę blogów, które warto komentować

Mając ograniczone środki finansowe i czas, skupiaj się na tych blogach, które naprawdę dadzą Ci korzyści. Przykrym faktem jest to, że większość blogerów nigdy nie osiągnie większych wyników i koncentrowanie się na początkujących może kosztować Cię sporo czasu, który nie zmieni się w zysk.

Zamiast tego, szukaj więc blogów naprawdę poczytnych i wartościowych.

Jak znaleźć takie blogi?

Najbardziej oczywistym i wystarczającym sposobem jest po prostu wpisywanie w Google wyrażeń w stylu “Najlepsze blogi X”, gdzie X to oczywiście branża lub podtemat, o który Ci chodzi. Korzystając z takiej frazy trafisz na tzw. ego-baity, czyli listy “najlepszych” tworzone po to, by znajdujące się na nich osoby udostępniały materiał swoim fanom.

Na przykład, jeśli jesteś blogerem kulinarnym, z łatwością znajdziesz masę poczytnych blogów tego rodzaju:
jak promować bloga

Pamiętaj, że im więcej słów wpiszesz, tym mniej wyników uzyskasz, choć mogą być one bardziej konkretne. Pierwsze wyniki na liście prawdopodobnie będa też wartościowe z punktu widzenia pozycjonowania, dlatego warto się ich trzymać.

Kiedy przejrzysz wyniki wyszukiwania, nie zapomnij zerknąć na sam dół strony, gdzie otrzymasz propozycje podobnych wyszukiwań. Z nich też warto skorzystać, by dotrzeć do nowych miejsc, być może bardziej nietypowych i oryginalnych:

Dla przejrzystości warto stworzyć prostą bazę takich blogów korzystając z Google Docs. Za chwilę dowiesz się, dlaczego ważne jest, byś zapamiętał imię, nazwisko i pseudonim blogera:

W innym artykule opowiem Ci, jak ocenić popularność i wartość pozycjonerską tego czy innego bloga. Póki co, mając taką bazę linków, możesz zacząć komentować.

Jak to robić? Oto 25 dobrych (i kilka złych, których trzeba unikać) praktyk, z których ja korzystałem podczas promocji swojego pierwszego bloga i które nadal sprawdzają się świetnie:

1. Daj im coś, za co będą Ci wdzięczni

Reguła wdzięczności, zwana też regułą wzajemności, jest potężnym narzędziem, z którego korzystają wszystkie firmy znające się na swoim fachu. Dostajemy darmowe próbki, jesteśmy zapraszani na degustacje, a to wszystko po to, byśmy poczuli wdzięczność i zechcieli się zrewanżować zakupem.

To również świetny pomysł na to, jak promować bloga! To samo powinieneś robić podczas swoich prób efektywnej promocji zarówno komentując jak i tworząc własne artykuły, czy produkty. Wysoka wartość merytoryczna naturalnie przyciąga i nie trzeba kombinacji, by to się działo.

Przykłady tego, co możesz dać w komentarzu, by wzbudzić wdzięczność:

 • precyzyjne informacje lub dane;
 • linki do wartościowej wiedzy, ale NIE do siebie (dopóki nie jesteś znanym bywalcem tego bloga);
 • opis własnych doświadczeń z wnioskami, które pomogą innym;
 • cytat eksperta, który doda coś wartościowego do tekstu;

2. Stwórz dowód społeczny

Dowód społeczny sprawia, że człowiek zachowuje się i myśli tak, jak większość grupy. Jeśli większość głosuje na partię X, niezdecydowane jednostki także chętniej ją wybiorą. Gdy większość poleca produkty firmy Apple, nawet bez własnych doświadczeń wielu ludzi uzna, że muszą być naprawdę świetne. I tak dalej.

Tworząc dobre i popularne komentarze będziesz otrzymywał “plusiki”, podziękowania, ludzie będą Ci odpowiadać, a zależnie od systemu do komentarzy na danym blogu, Twoja wypowiedź może pojawić się wyżej na liście. Zbudujesz tym sposobem widoczność w komentarzach i ludzie zaczną Cię kojarzyć.

Merytoryka połączona z dowodem społecznym to najlepszy sposób na to, jak promować bloga z zachowaniem zasady win-win, jednocześnie budując relację z odbiorcami swoimi i czyimiś, a także z blogerem, u którego komentujesz. Komentując dużo i dobrze, będąc obecnym wszędzie gdzie warto być obecnym, jesteś w stanie wytworzyć w ludziach świadomość, że masz wiele do zaprezentowania i że warto Cię obserwować.

3. Spraw, żeby bloger Cię polubił

Sposobów na bycie lubianym jest wiele, część z nich można zastosować w internecie i to właśnie jedna z tych potężnych metod na to, jak promować bloga. Spraw, żeby bloger uznał Cię nie za konkurencję, ale za możliwego współpracownika. Pochwal, ale nie przesadzaj ze słodzeniem. Daj dużą wartość merytoryczną, ale nie przeginaj z wymądrzaniem się.

Zadawaj pytania, na które może odpowiedzieć pokazując swoją wiedzę. Podziękuj za odpowiedzi, gdy kończycie dyskusję.

Jeśli chcesz, by Cię polubił, pamiętaj o kilku elementach, takich jak:

 • szacunek do jego bloga, dokonań, projektów, wysiłku i wiedzy;
 • pytania, które nie są osobiste, a które stawiają go w dobrym świetle (gdy odpowie);
 • pochwała i podziękowanie za to, że poruszył kilka kwestii, o których wcześniej tak nie myślałeś (zmienił coś w Tobie);

4. Stwórz autorytet poprzez mocne komentarze

Autorytet tworzysz w dużej mierze dzięki wiedzy, jaką posiadasz. Komentarze to świetny sposób, by to robić. Zrób z tego mini artykuły i umieszczaj jako komentarze pod wartościowymi artykułami. Kluczem do sukcesu jest tutaj konsekwencja, więc musisz się troszkę napracować.

Autorytet w komentarzach zbudujesz głównie poprzez:

 • przekazywanie wiedzy, która rozszerza artykuł o nową wartość;
 • opisywanie i pokazywanie swoich dobrych wyników w sposób skromny, raczej zorientowany na formę case study, z którego czytelnicy nauczą się czegoś dla siebie;
 • wspomniany dowód społeczny, który wytworzysz mówiąc o tym, ile osób Ci zaufało, wspominając, że jesteś często pytany o zdanie (łączenie z dowodem społecznym);
 • korzystanie z wizerunku innych, np. poprzez pokazywanie, z jak znanymi i ważnymi osobami z branży współpracowałeś;

5. Dodaj wartość, której nie było w tekście

Pisząc komentarz, uzupełnij nim artykuł o treści, których autor nie zamieścił. Może jakieś ciekawe wyniki badań? Może jakaś ciekawa książka? A może po prostu masz doświadczenia, które w ciekawy sposób uzupełnią wiedzę z artykułu? Opisz to nie skupiając się zbyt mocno na sobie i autopromocji, ale na dawaniu innym dobrej jakości wiedzy.

6. Pisz komentarze jako pierwszy

Jeśli jesteś pierwszym komentującym, zbierasz najwięcej uwagi. Nie zawsze, ale najczęściej tak właśnie to wygląda. Łącz bycie pierwszym z merytoryką – część blogów ma systemy oceny komentarzy, które pozwalają “wybić” się na wyróżnione miejsce najlepszego komentarza.

Warto znać dokładne godziny publikacji (wielu blogerów wcześniej planuje publikację na konkretną godzinę), byś mógł codziennie przeglądać taki blog w momencie, gdy jest szansa na nowy wpis.

Szybko przeczytaj artykuł, skomentuj go dodając świetną wartość i umieść komentarz. Później będziesz się cieszył uwagą i kliknięciami, które dzięki temu zyskałeś. Jeśli ktoś podkradł Ci pierwsze miejsce, odpowiedz na jego komentarz większym i bardziej merytorycznym.

7. Pisz komentarze na 200-500 słów

Niewielkie komentarze nie są czytane, bo wszyscy takie piszą. Przyjrzyj się kiedyś komentarzom na wielkich blogach. Czy przy 50 lub więcej komentarzach zwracasz w ogóle uwagę na te, które mają po 1-3 zdania? Czy Twój wzrok nie pada na te, które są dłuuugie?

Długi komentarz sugeruje, że jego autor zna się na rzeczy lub po prostu ma coś konkretnego do powiedzenia. To przykuwa uwagę, więc punkt dla Ciebie. Jednocześnie nie zapomnij przerzucać do nowej linijki tekstu po 3-4 zdaniach, by nie tworzyć wielkich bloków tekstu.

8. Podpisuj się nazwiskiem

Wielu ludzi podpisuje się nickami, fałszywymi nazwiskami lub nawet całymi zwrotami, jak np. „słaby ten artykuł”. To nic nie daje, bo chcesz budować swoją markę, a nie wyrzucić z siebie złość i odejść nigdy nie wracając. Zawsze podpisuj się imieniem i nazwiskiem, bo to w połączeniu z linkiem do Twojego bloga i odpowiednim gravatarem (o tym poniżej) buduje Twój stały wizerunek.

9. Używaj HTMLa do pogrubienia i pochylenia tekstu

Nie każdy blog pozwala na używanie znaczników HTML, ale możesz spróbować. Pogrubienie sprawia, że tekst rzuca się w oczy. Nie pogrubiaj jednak całego komentarza!

>> Aby zastosować pogrubienie:
wpisz znacznik przed tekst, który chcesz pogrubić i zakończ go znacznikiem

>> Aby zastosować pochylenie (kursywa):
otwieramy znacznikiem , a zamykamy – .

To pomoże Ci wyróżnić swój komentarz wśród innych. Przed użyciem HTMLa sprawdź, czy pod polem komentarza pojawia się na przykład taka informacja:

10. Używaj tekstowych symboli

Znaczki graficzne, które możesz tworzyć za pomocą odpowiednich kodów wyróżnią Twój komentarz, a stosowane regularnie staną się pewnym rozpoznawalnym elementem Twoich wpisów. To bardzo pomaga w budowie marki!

Na tej stronie znajdziesz listę znaków graficznych razem z kodami potrzebnymi do ich wywołania:
text-symbols.com

11. W komentarzach zwracaj się do blogera po imieniu

Pamiętasz, jak zalecałem, byś tworząc bazę blogów dodał tam informację o imieniu, nazwisku i pseudonimie autora? Teraz Ci się to przyda.

Kiedy ktoś wywołuje nas po imieniu, reagujemy automatycznie. Nawet słysząc swoje imię, zapewne nie raz nadstawiłeś uszu, mimo że dana osoba nie mówiła akurat do Ciebie.

To samo dzieje się, gdy widzimy, że ktoś na blogu zwraca się do nas po imieniu – to wywołanie do tablicy, ale też przyjacielska, bezpośrednia wzmianka. Chcesz zostać zauważonym przez blogera, a następnie zbudować relację.

Zwracaj się więc do niego po imieniu. Zadbaj też o dobre formatowanie komentarza, by upewnić się, że bloger na pewno zobaczy to, co napisałeś:

12. Odpowiadaj na komentarze innych komentujących

Zajmuj się nie tylko autorem bloga/wpisu, ale także jego czytelnikami. Szczególnie, gdy mają jakieś problemy i pytania, a autor nie ma czasu/chęci/wiedzy, by im odpowiedzieć. Jeśli będziesz odpisywał na komentarze innych komentujących i pomagał im, zbudujesz relację nie tylko z blogerem, ale także całą resztą ludzi czytających go.

13. Przeglądaj linki w komentarzach, by znaleźć nowe blogi

Stale szukaj nowych blogów do komentowania i śledzenia. Nawet, jeśli nie są to wielkie serwisy, zachowaj je w pamięci (a lepiej – w zakładkach), by śledzić ich rozwój. Nigdy nie wiadomo, czy dzisiejszy nastolatek po 5 latach blogowania nie stanie się najbardziej wpływowym blogerem w branży.

Skupiając się na wielkich, dodaj nieco uwagi tym, którzy dopiero się rozwijają. Gdy sam zaczynałem blogować mając 17 lat, wielu innych ignorowało moje zaproszenia do współpracy. W tej chwili zajmuję się content marketingiem i uczę tego zawodowo, a oni rozwożą coca colę po sklepach (autentyk), bo blogi dawno im upadły. Nie warto było się unosić.

Lepiej stracić trochę czasu na ludzi, którzy nie będą go warci, niż stracić ludzi, w których nie umiałeś tej wartości zobaczyć. Gorąco zachęcam, byś utworzył w zakładkach i na dysku Google folder, w którym będziesz przechowywał blogowe materiały, źródła i linki – tam właśnie powinny się znaleźć również linki do innych blogów.

14. Wymyśl hasło na pożegnanie i stosuj je w komentarzach

Ciekawym zabiegiem zwiększającym Twoją rozpoznawalność jest stworzenie i regularne stosowanie hasełka pożegnalnego. Ważne oczywiście, by to hasło pasowało do Twojego wizerunku, branży i zachowywało granice dobrego smaku. Amerykańscy prezenterzy telewizyjni często mają takie hasła. Przyjrzyj się im i wymyśl swoje. Oni zapewne nie wiedzą, jak promować bloga, ale wiedzą jak promować siebie i treść, którą przekazują, a to przecież także Twój cel.

15. Stwórz profil Disqusa i Gravatar

Disqus to platforma służąca do wymiany komentarzy na stronach internetowych. Wiele blogów posiada go u siebie, ponieważ jest bardziej uniwersalny, niż osobne systemy komentarzy na każdej stronie. Jeśli chcesz umieścić Disqus na własnym blogu, znajdziesz go tutaj.

Gravatar to natomiast zdjęcie, które możesz przypisać do swojego adresu email. Dzięki czemu przy każdym komentarzu, w którym używasz tego adresu, pojawi się właśnie to zdjęcie (lub dowolna grafika).

Koniecznie używaj więc gravatara, bo nic nie kosztuje, a twarz obecna przy komentarzu sprawi, że ludzie lepiej będą na Ciebie reagować. Zawsze lepiej się czujemy, gdy pisze do nas osoba ujawniająca swój wizerunek, niż ktoś o nicku „on1231324”, o którym nic nie wiadomo.

Aby przypisać swój gravatar do adresu email, wejdź na stronę gravatar.com.

16. Stwórz oddzielny adres email do komentowania blogów

Jeśli weźmiesz się za komentowanie blogów na poważnie i w końcu załapiesz dokładnie, jak promować bloga, na mail będziesz dostawał powiadomienia o odpowiedziach na Twój komentarz. To bardzo niedobre dla Twojej skrzynki mailowej, dlatego musisz koniecznie mieć drugą – stworzoną specjalnie w tym celu.

Warto wdawać się w dyskusje pod wpisami, więc stworzenie takiej dodatkowej skrzynki mailowej i sprawdzanie jej co jakiś czas jest o wiele lepszym wyjściem, niż wrzucanie wszystkich tych powiadomień do spamu.

17. Używaj Buzzsumo, by poznać najczęściej udostępniane artykuły i komentuj je

Serwis BuzzSumo jest świetnym narzędziem do badań nad często udostępnianymi artykułami z dowolnej branży. Wystarczy, że wpiszesz w ich wyszukiwarce hasło dotyczące Twojej niszy lub bloga i dowiesz się, jakie artykuły były najczęściej udostępniane w mediach społecznościowych.

Możesz ustawić wyszukiwanie tylko w obrębie danego kraju i języka. Jest to również świetne narzędzie do szukania dobrego contentu, który możesz później wykorzystać w swojej pracy. Załóż tam konto trial, by mieć czasowy dostęp do przydatnych ustawień.

Skoro już znalazłeś artykuły, które były bardzo często udostępniane, warto zacząć je komentować! To jedna z podstawowych metod na to, jak promować bloga proponowana przez zagranicznych specjalistów.

18. Bądź na bieżąco ze swoją listą blogów dzięki Feedly

Feedly to bardzo przydatne narzędzie pozwalające śledzić i czytać wiele różnych stron jednocześnie. Po założeniu konta możesz dodać do listy obserwowanych znalezione wcześniej blogi lub wyszukać je za pomocą słów kluczowych. Później Twoja tablica będzie wypełniana nowymi treściami:

Miej taką listę kilkudziesięciu blogów, które mają coś wspólnego z Twoim. Jest to ważne, ponieważ duzi gracze, którzy na dodatek zajmują się nie tylko blogowaniem, mogą publikować wpisy co kilka lub nawet kilkanaście dni. Nie ma sensu czekać na nich, dlatego musisz mieć dużą bazę blogów, by można było komentować około 5-6 dziennie.

19. Jeśli jest coś nowego, komentuj od razu

Aby wiedzieć od razu, że coś nowego się pojawiło, napisz na małej, samoprzylepnej kartce „Sprawdź blogi!” i przyklej ją sobie na dolnej krawędzi monitora lub przy klawiaturze. Stwórz w przeglądarce folder z zakładkami, z których każda będzie odsyłała do jednego bloga.

Klikając prawym przyciskiem myszy i wybierając opcję otwarcia wszystkich zakładek na raz, będziesz mógł odwiedzić wszystkie te blogi w ciągu paru minut i błyskawicznie sprawdzić, czy nic nowego się nie pojawiło. Stwórz nawyk i rób to regularnie.

20. Czytasz książki branżowe? Poszukaj blogów autorów

Jeśli masz jakieś książki dotyczące Twojej branży (uważaj jednak – książki o tym, jak promować bloga bardzo szybko się dezaktualizują, szczególnie w kontekście social mediów, czy pozycjonowania!), wyszukaj w Google nazwiska ich autorów i sprawdź, czy mają swoje blogi.

Jest duża szansa, że będą dość popularne, dlatego będziesz w stanie zebrać tam spore żniwo. Pamiętaj też o zasadzie wdzięczności/wzajemności – kupiłeś jego książkę, więc dałeś mu pieniądze. Powiedz o tym, a będziesz miał u niego „plus” za to, że kupiłeś produkt.

21. Chcesz pisać gościnnie? Najpierw zbuduj relację przez komentarze

Jeśli masz maleńki warsztat samochodowy, nie piszesz listu do prezesa Ferrari, by podpisał z Tobą umowę na autoryzowane naprawy ich samochodów. To samo powinno mieć miejsce w przypadku blogowania.

Nie pisz do wielkich i znanych gwiazd blogosfery z prośbą o wymianę wpisów gościnnych, bo nikt na to nie pójdzie. Buduj swoją markę, twórz dobre materiały, promuj się i twórz relację z blogerami i czytelnikami, a dopiero później myśl od wymianie wpisów. Na niektórych blogach wpis gościnny kosztuje nawet 1000zł lub więcej. Nie spodziewaj się więc, że ktoś pozwoli Ci na to od razu, gdy wyślesz im maila.

Dobre praktyki za nami! Wdróż je i daj znać, jak efekty :)

Pozostało jeszcze parę ostrzeżeń…

Jak NIE promować bloga, czyli omijaj te błędy

Wiesz już, co robić, ale z doświadczenia wiem, że mogłyby przyjść Ci do głowy pomysły, które tylko wydają się właściwe. Dlatego właśnie przygotowałem dla Ciebie zestaw złych praktyk, które na wstępie musisz odrzucić.

1. Pochwal wpis, ale bez pochlebstw!

Pochwal blogera za wpis, jeśli jest wartościowy. Nie rób tego przy każdym wpisie, bo czasami każdy wrzuca coś, z czego nie jest do końca zadowolony i mogą po prostu wyczuć, że chwalisz każdego za wszystko.

Możesz zobaczyć to w praktyce na poniższym obrazku. Zauważ, że w kolejności pojawia się odpowiedni podpis (imię), zwrot osobisty do autora (po imieniu), pochwała wpisu i pytanie, na które odpowiedź dała autorowi +10 do autorytetu :)

2. Bądź obecny bez odsyłania do swoich usług/produktów

Ważne jest, by nie denerwować ludzi linkami do swoich artykułów i ciągłym opowiadaniem o tym, jak wiele wiedzy posiadasz. Nikt nie lubi reklamowego spamu, a nie ma nic gorszego niż jednozdaniowe komentarze w stylu „Dobry wpis, zapraszam do mnie —> www.link.pl”.

Nigdy tego nie rób! Podpis imieniem, nazwiskiem, linkiem do bloga (w odpowiednim okienku, nie treści komentarza) i gravatarem wystarczą, by budować Ci widoczność i markę, a przy okazji mieć nienachalny wkład w inne blogi.

3. Nie podpisuj się słowem kluczowym, ani nazwą produktu

Kolejnym błędem, jaki robią ludzie jest podpisywanie się słowem kluczowym (np. „Wulkanizacja-Kielce”) lub nazwą produktu. Może to kogoś zadziwi, ale – uwaga! – produkty nie komentują! Ty komentujesz, więc się przedstaw. Nikt nie kupi od Ciebie opon ze względu na komentarz na blogu, a jedynie możesz ściągnąć na siebie fale hejtu.

4. NIGDY nie linkuj do strony z ofertą

Linkowanie do strony z ofertą to bardzo zły pomysł i NIGDY nie jest dobrym rozwiązaniem na to, jak promować bloga. Ludzie, czytając wpisy na blogu, nie są (zazwyczaj) w stanie emocjonalnym, który skłania ich do natychmiastowego zakupu. 96% ludzi pierwszy raz widzących stronę nie kupi dosłownie nic. Niektórzy nawet z własnej woli dodają swoje linki do automatów spamujących blogi:

Skuteczność takiego zabiegu wyniesie więc mniej więcej zero, bo słusznie traktowane jest to jako spam i będzie usuwane przez właściciela bloga razem z Twoim komentarzem. Oznacza to nie tylko psucie sobie wizerunku, ale też marnowanie czasu na pisanie komentarza. Linkuj tylko do swojego bloga, strony z notką biograficzną lub profilu LinkedIn.

Twoja kolej

Wiesz już, jak promować bloga, więc jeśli będziesz to robił stale i dokładnie, w końcu zbierzesz dostatecznie dużą grupę czytelników, by blogować z większymi od siebie.

Mam nadzieję, że wpis Ci się podobał! Te 34 darmowe metody na to, jak promować bloga mogą sprawić, że popularność Twojej treści i strony wystrzeli w górę, jednak jest jeden problem… musisz je wykorzystać ;)

Jeśli poradnik Ci się podobał, udostępnij go proszę w mediach społecznościowych. Nic nie ryzykujesz, a gwarantuję, że skorzystają na nim wszyscy Czytelnicy