Uwielbiam content marketing. Nie tylko sprzedaje, ale także uczy, jak tworzyć treści, których ludzie naprawdę potrzebują i szukają. To świetne uczucie, widzieć jak czytelnicy piszą do Ciebie maile i komentują Twoje wpisy dziękując za świetne porady. Do tego budowa listy mailingowej, kolejne zamówienia. Co może być lepszego? Jeśli, tak jak ja, uwielbiasz pisać i tworzyć, content marketing i ten właśnie artykuł są dla Ciebie! Przedstawiam 52 content marketingowe pomysły na świetny materiał, który czytelnicy nie tylko przeczytają, ale polubią, dodadzą do zakładek, wykorzystają i prześlą dalej.

Ważne: koniecznie pamiętaj o tym, że każdy wpis ma przede wszystkim nieść wartość istotną dla czytelnika. Nie będę o tym przypominał przy okazji każdego punktu, dlatego miej to na uwadze. Wpis ma się im przydać, nauczyć czegoś, rozwiązać problem lub zaspokoić pragnienie. Nie interesuj się sobą, tylko nimi.

Porady odnoszą się głównie do treści pisanej, jednak większość z nich można wykorzystać także w podcastach i video. A więc…

1. Napisz poradnik wykonania czegoś (how-to)

Poradniki how-to są jednym z najpopularniejszych rodzajów wpisów blogowych i stosuje się je dosłownie w każdej branży. Skorzystaj z tego, a zwiększysz swoje szanse na wirusowe rozprzestrzenienie się treści. Mając doświadczenie w branży nie powinieneś mieć specjalnego problemu ze stworzeniem takiego poradnika. Najlepiej będzie, jeśli wcześniej zapytasz czytelników, czego dokładnie potrzebują.

2. Napisz przewodnik po terminologii branżowej

W każdej branży istnieje masa terminów, które nie są zrozumiałe dla początkujących. Szczególny problem mają osoby nieznające języka angielskiego, dlatego dobrym pomysłem jest stworzenie dla nich słowniczka, do którego będą mogli sięgnąć w razie potrzeby.

 

 

3. Stwórz poradnik konserwowania i dbania o produkt

Nie w każdym biznesie da się to zrobić, niemniej jednak przy sprzedaży fizycznych produktów, bardzo miłym gestem jest tworzenie dokładnych poradników konserwacji i dobrych praktyk związanych z produktem. Nawet, jeśli ludzie nie będą chcieli sami ich naprawiać i konserwować, wolą wiedzieć, co dokładnie trzeba zlecić innym i będą mieli świadomość, za co płacą.

4. Pokaż zabawne fakty z branży

Śmiech jest jednym z najsilniejszych bodźców skłaniających nas do udostępniania treści w internecie, a także dzielenia się nią poza siecią. Ciekawostki i zabawne fakty mogą być jednocześnie kształcące i mieć potencjał do wirusowości. Popularność youtubowych filmików typu „fail compilation” pokazuje jasno, że różnego rodzaju wpadki rozchodzą się po sieci bardzo szybko. Możesz to wykorzystać w swojej branży, jednak pamiętaj, by nie skupiać się na wyśmiewaniu firm, czy ludzi, a jedynie dziwnych zachowań i pomysłów.

5. Stwórz przewodnik dla absolutnie początkujących

Osoby świeże w branży bardzo często przeglądają blogi i serwisy branżowe, zanim wybiorą się na szkolenia lub dostaną pracę – to oczywiste. Mając to na uwadze, możesz stworzyć poradnik „from zero to hero” i wskazać, gdzie powinni się udać i po co sięgnąć, jeśli chcą poszerzyć swoją wiedzę, zdobyć kontakty, dostać pracę, lub rozwinąć biznes w danej branży. To oczywiście tworzy Twój wizerunek eksperta, pieczesz więc dwie pieczenie na jednym ogniu.

6. FAQ

Frequently Asked Questions, czyli najczęściej zadawane pytania możesz zebrać, jeśli ludzie… zadają Ci pytania. Zaoferuj taką możliwość na swoim blogu, choć jeśli jesteś „większym graczem”, to wystarczy po prostu zerknąć do skrzynki mailowej. FAQ to nie tylko świetny pomysł na wpis zawierający masę przydatnych informacji, ale także potężne ułatwienie dla Ciebie, ponieważ możesz tam kierować ludzi pytających ciągle o te same rzeczy lub nawet wprowadzić na swojej stronie funkcję nie pozwalającą na zadanie Ci pytania przed przejrzeniem strony z FAQ.

7. Opisz najczęstsze błędy

Każdy je popełnia, ale każdy chce także ich uniknąć. Wiedząc to, na podstawie doświadczeń swoich i czyichś opisz największe kłopoty, w jakie można wpaść ze względu na nieodpowiednie działanie. Co można zrobić źle w Twojej branży? Jakie konsekwencje z tego wynikną? Jeśli tych błędów i ewentualnych „pułapek” będzie dużo, w osobnym wpisie…

8. Opisz rozwiązania najczęstszych błędów

…i linkuj z jednego wpisu do drugiego. Dlaczego warto to robić? Przede wszystkim, pierwszy wpis daje ważne wskazówki odnośnie tego, czego NIE robić i jak unikać problemów. Na pewno zdarzy się jednak, że ludzie czytający ten wpis popełnią pewne pomyłki i będą przerażeni ewentualnymi konsekwencjami. Wtedy przychodzisz Ty i podajesz linka mówiąc „Hej, nie przejmuj się! Tutaj jest rozwiązanie Twojego problemu, bang – wklejasz link”. Czytelnik wchodzi, czyta, radzi sobie z kłopotem i kto wie, masz nowego, wiernego klienta.

9. Stwórz porównanie kilku produktów

Porównywarki cen i parametrów to bardzo przydatne narzędzia, ponieważ klienci coraz częściej chcą „okroić” produkt z marketingowego przekazu i rozwiązać dylematy sugerując się wyłącznie suchymi faktami i korzyściami dla siebie. Jeśli zrobisz rzetelne porównanie produktu, możesz liczyć na spore zainteresowanie oraz wdzięczność, szczególnie jeśli nikt wcześniej nie zrobił tego samego.

10. Napisz poradnik zatrudniania pracownika w Twojej branży

Tego rodzaju wpis, podcast lub film wideo to trick, który nie tylko daje dobry content, ale przede wszystkim zachęca do Ciebie ludzi. Dlaczego? Zastanów się, czy słaby pracownik pisałby poradniki na temat tego, jak wybierać pracownika? Oczywiście, mógłby. Jednak mamy „zakodowane”, że jeśli ktoś wytyka błędy i potrafi podeprzeć swoje tezy argumentami, przypisuje się mu autorytet. Nie zawsze to działa, ale najczęściej bardzo pomaga. Pamiętaj jednak, że nie chodzi tu o obsmarowywanie konkurencji, tylko o rzetelny poradnik dotyczący zatrudniania ludzi. Opisz to tak, by okazało się, że to Ty jesteś najlepszy (jeśli faktycznie jest taka szansa).

 

 

11. Wyjaśnij powody, dla których usługi w branży tyle kosztują

Materiał tego typu to nie tylko indoktrynacja i osłabianie „wewnętrznego krytyka” Twoich klientów, ale także dokładna prezentacja tego, co potrafisz i czym się zajmujesz. Jeśli rozłożysz cały proces projektowania produktu, jego produkcji i sprzedaży na czynniki pierwsze, opiszesz kto, jak długo i za ile musi się tym zajmować, ile wysiłku i kreatywności to wymaga, to nie tylko udowadniasz klientom, że płacą za coś, co faktycznie jest dobre i wymagało ogromnych nakładów, ale także pokazujesz dobitnie, że sam znasz się na branży. Tym sposobem, jako pracownik, możesz zbudować swoją markę osobistą! Zapytasz, jak to zrobić? To dość proste. Przykładowo, jeśli jesteś specjalistą zajmującym się elektroniką i chcesz zbudować markę w internecie, to poza samymi poradnikami typu „Jak zbudować mechaniczne ramię?” możesz opisywać ciekawostki produkcyjne i projektowe pokazując swoją ogromną wiedzę. Nie każdy ma okazję oglądać proces produkcji procesorów, programować roboty, czy projektować rakiety balistyczne, prawda? Pomijając militaria i tematy licencjonowane, możesz opisać całkiem sporo rzeczy, którymi się zajmujesz i z którymi masz styczność dając ciekawą i przydatną wartość czytelnikom i prezentując swój silny autorytet.

12. Opisz korzyści z tego, czym się zajmujesz

Uczenie potencjalnych klientów o tym, jakie korzyści przynosi Twoja praca może się wydawać nieetyczne, ale musisz spojrzeć na to z innej strony. Czy gdybyś był chory na przewlekłą, nieuleczalną chorobę, a lekarstwo istniałoby gdzieś na świecie, to nie chciałbyś, by ktoś przedstawił Ci, jak możesz go użyć i co może Ci ono dać? Kiedy zaczynałem interesować się marketingiem, a miałem wtedy 14 lat, nie wiedziałem, że istnieją kursy wideo pokazujące, jak zarabiać na blogu, czy programach partnerskich. Ich twórcy pokazali mi, że mogę skorzystać kupując te materiały i zarobili na mnie, a później ja stosowałem te techniki i zarabiałem swoje pierwsze pieniądze. Wszyscy byli zadowoleni. Czy to źle, że mnie wyedukowali? Jestem z tego bardzo zadowolony i zawsze powtarzam, że to od produktu zależy, czy metody jego sprzedaży są etyczne. Jeśli coś jest dobre, chcę być przekonywany do kupna! Dlatego właśnie zachęcam Cię, byś opisał korzyści płynące z tego, czym się zajmujesz. Nie tylko w formie tekstu sprzedażowego, ale także wpisu blogowego lub filmu wideo. Najlepiej technika ta zadziała, jeśli o korzyściach będą opowiadać faktyczni klienci używający Twojego produktu, jednak nie jest to konieczne. Jeśli produkt jest dobry, nie musisz być skromny.

13. Wypisz i wyjaśnij nieetyczne praktyki w branży (ostrożnie)

Opisywanie nieetycznych praktyk, na które się natknąłeś to stąpanie po cienkim lodzie, ponieważ bez mocnych dowodów możesz przegrać sprawę w sądzie. Ostatnimi czasy na polskim rynku rozwoju osobistego panuje dość intensywna nagonka na kilku trenerów, którzy w poprzednich latach (i zapewne teraz także) dopuszczali się skrajnie nieetycznych praktyk. Nie mówię, że należy milczeć i biernie przyglądać się oszustwom, jednak warto mierzyć siły na zamiary. Jeśli nie masz mocnych dowodów, nie pomawiaj osoby używając jej dokładnych danych. Możesz napisać pewnego rodzaju recenzję czyichś usług lub test produktu, który bardzo źle spełnia swoje zadanie. Unikaj jednak opisów nieetycznych praktyk ze wskazywaniem ewidentnego sprawcy. Nawet, jeśli masz na to mocne dowody i wygrałbyś w sądzie, możesz przegrać wojnę wizerunkową.

14. Wypisz ważne i interesujące fakty z Twojej branży

Ciekawostki mają to do siebie, że dobrze zestawione i opisane, są interesujące nawet dla ludzi spoza branży. Najlepsze artykuły z ciekawymi faktami są dla ludzi sposobem na nudę, zabłyśnięcie w towarzystwie (jedna z cech materiałów, które rozchodzą się wirusowo) i relaks. Przeczytanie kilku faktów to nie nauka, czy studia, gdzie trzeba naprawdę „przysiąść”. To rozrywka, dlatego taki materiał staje się nie tylko merytorycznie wartościowy (taki powinien być zawsze), ale także wzbudza inne emocje, takie jak rozbawienie, ciekawość, inspiracja (możesz ich zainspirować do szukania informacji w kwestii, o której nie myśleli wcześniej lub nie wiedzieli, że coś takiego istnieje).

15. Zrób listę najlepszych Tweetów/postów z danego tygodnia/miesiąca

Jeśli śledzisz wpływowe osoby i firmy z Twojej branży, masz dostęp do niewyczerpalnych źródeł materiałów. Warto tworzyć takie zestawienia, jak najlepsze tweety, wpisy na Facebooku, aplikacje, czy dowolne inne rzeczy z danego okresu. Jeśli skutecznie i wytrwale budujesz swoją markę, ludzie będą się chwalić, że znaleźli się w Twoim zestawieniu, a to kolejny element wzmacniający Twój autorytet i wizerunek.

16. Zrób listę najlepszych specjalistów z branży (ostrożnie)

Może Ci się wydawać, że tworzenie listy najlepszych w branży będzie nieodpowiednie, jeśli nie należysz do tej grupy. Jeśli nie chcesz, nie rób takiej listy. Zamiast tego, możesz zestawić swoich ulubionych współpracowników i polecać ich, wymieniać się wpisami gościnnymi na blogach, wspólne organizować konferencje, szkolenia, webinary, czy wydawać ebooki. Lista osób lub firm wartych obserwowania to dobry content, ponieważ zawiera wiele źródeł wiedzy, z których może skorzystać Twój czytelnik. Warto mu to dać.

 

 

17. Opisz poważny i powszechny problem klienta, który umiesz rozwiązać za pomocą swojej usługi lub produktu

To wpis z gatunku tych, które indoktrynują Twojego klienta. Jeśli Twój produkt lub usługa rozwiązują problemy, warto opisać jak to robią. Nie zawsze da się to zrobić, bo w niektórych zawodach opisanie rozwiązania to po prostu zrobienie za darmo tego, na czym zarabiasz. Jeśli jednak da się w Twoim przypadku opisać jakiś problem i sposób, w jaki produkt go rozwiązuje, jesteś na dobrej drodze do rzetelnej i skutecznej sprzedaży (jeśli opis jest prawdziwy).

18. Opisz ciekawy przypadek/problem, jaki udało Ci się rozwiązać dla klienta i wyciągnij wnioski, morał

Storytelling pozwala nie tylko angażować czytelnika, budować z nim relację, ale także prezentować swoją wartość pokazując, jak radzisz sobie z problemami. Stwórz więc case study z projektu, który prowadziłeś i okazał się bardzo bogaty we wnioski. Tego typu teksty są bardzo wartościowe, bo czytelnik może się z nich uczyć nie uczestnicząc w procesie. Niewielka część projektów firm jest opisywana na blogach, więc każdy rzetelnie i merytorycznie opisany case jest dobrym materiałem.

19. Stwórz listę najważniejszych umiejętności, które powinien zdobyć każdy pracujący w Twojej branży

Jeśli wypiszesz i wyjaśnisz najważniejsze umiejętności w swoim zawodzie, wzmocnisz swój autorytet (bo najpewniej takie umiejętności posiadasz, skoro wiesz, że są przydatne) i dasz dużą wartość merytoryczną czytelnikom/widzom. Cała idea polega na tym, by pokazać dokładnie po co im te umiejętności. Jeśli nie ma powodu, nikt nie będzie się uczył czegoś nowego, tylko dlatego, że Ty tak mówisz (chyba, że jesteś okolicznym guru w tej branży). Dobry powód i zachęta do nauki pomogą im wziąć się do pracy, za co będą Ci wdzięczni.

20. Stwórz listę dodatkowych umiejętności, które są ważne, a o których ktoś mógłby nie pomyśleć (pobudź ciekawość)

Wyjście poza boks i wskazanie na umiejętności ważne, choć dodatkowe, w danej branży pobudzi ich kreatywność i rozszerzy horyzonty. Kilka razy zdarzyło mi się wejść w zupełnie nowe dziedziny wiedzy przez takie właśnie wpisy i refleksje znanych mentorów branżowych. To naprawdę świetne materiały, szczególnie jeśli nadasz im dobre, intrygujące tytuły. Jak pewnie wiesz, na ludzi działają wszelkie „przynęty” w stylu „10 tricków zmniejszających stres, o których nikt nie pomyślał”. Nietypowe, niedostępne, ukryte, zupełnie nowe, to przyciąga ludzi. Warto tego użyć tworząc wpisy „wychodzące poza boks”.

21. Stwórz checklistę, z której będzie można skorzystać podczas pracy w Twojej branży

Checklisty to dobre materiały, ponieważ możesz szybko je stworzyć jednocześnie dając czytelnikowi ogromną wartość. Lista rzeczy, które należy „odhaczyć” robiąc coś istotnego to przydatne narzędzie, więc ludzie będą Ci wdzięczni. Wpis tego typu może rozejść się wirusowo i znaleźć w zestawieniach najlepszych narzędzi w danej branży. Gra jest warta świeczki, spróbuj koniecznie.

22. Zrób listę gadżetów, które warto używać w tej pracy

Różnego rodzaju tricki, hacki i przydatne narzędzia można opisywać bez końca, bo ciągle pojawia się coś nowego. Daje Ci to niemal niewyczerpalne źródło contentu, a dodatkowym plusem takich artykułów jest to, że wymagają od Ciebie o wiele mniej wysiłku. Nie będzie to pierwszorzędny i wirusowy post w stylu potężnego poradnika, ale na pewno będzie wartościowy i warto go co jakiś czas wykorzystywać.

23. Stwórz dokładny poradnik odnośnie wyboru najlepszej usługi komplementarnej (np. hostingu www, samochodu, laptopa itp)

Usługi komplementarne z definicji nie są wzajemnie konkurencyjne, więc warto napisać kilka słów na ich temat. Jeśli sprzedajesz laptopy, stwórz poradniki wyboru najlepszej myszki, torby na laptopa, konserwacji sprzętu, kupna i instalacji oprogramowania i tak dalej. Te usługi i produkty będą potrzebne Twoim klientom, więc dasz im satysfakcję i pomoc po zakupie komputera. Co więcej, osoby chcące kupić tylko ten produkt komplementarny, mogą trafić na Twój artykuł, przeczytać go i kupić właśnie u Ciebie, ponieważ rzetelnie doradziłeś im, co mają wybrać.

24. Zbierz statystyki i opisz je przekształcając dane w informację przydatną i łatwą do zrozumienia

Statystyki dla wielu osób są nudne, trudne do zrozumienia i odpychające. Nie bez powodu analitycy tak dobrze zarabiają. Jeśli potrafisz wyciągnąć ze statystyk istotne informacje i przekształcić je w świetny, merytoryczny materiał, ludzie będą Ci wdzięczni za wyręczenie ich w tej trudnej pracy. Co więcej, Twoje umiejętności analityczne mogą zbudować Ci wizerunek świetnego specjalisty, który nie tylko zna teorię, ale także potrafi poruszać się w skomplikowanym świecie danych i cyferek. To świetny sposób na budowę marki i content marketing.

25. Opisz świetne akcje promocyjne lub świetne produkty w Twojej branży

Konkurencja nie zawsze musi być czymś złym dla Ciebie. Możesz recenzować i testować produkty, które dotyczą znanej Ci dziedziny wiedzy. Jeśli testy i opinie są rzetelne, nikt nie będzie posądzał Cię o antyreklamę.

26. Publicznie pochwal idee lub działania innych osób i opisz dokładnie, dlaczego uważasz to za wartościowe

Skuteczne i wartościowe działania powinny być chwalone, ponieważ niosą ze sobą wartość. Kiedy na rynku dzieje się coś wartościowego, pochwal ideę, przyłącz się, pogratuluj, opisz swoje wnioski, napisz, dlaczego zrobiło to na Tobie wrażenie. Nie rób z tego przykładu lizusostwa, ale szczerego uznania. To zawsze bardzo miłe i świetnie na tym wyjdziesz.

27. Opublikuj opinie ważnych ekspertów

Wpisy typu „30 ekspertów marketingu opowiada o…” są bardzo popularne, ponieważ zawierają bardzo dużo skondensowanej wiedzy w jednym miejscu. Co więcej, znane nazwiska przyciągają uwagę niezależnie od tego, o czym mówią ci ludzie. Ważnym powodem, by tworzyć tego typu materiały jest przede wszystkim to, że pomagają one budować relację z ekspertami, którzy uczestniczą w akcji. Nie ma wielu ważniejszych elementów budowania własnej marki, czy biznesu, niż relacje z wpływowymi ludźmi. Co więcej, każda z tych osób zapewne udostępni artykuł na swoich profilach społecznościowych zapraszając fanów i czytelników do przeczytania. Wszyscy trafią na Twój blog i zainteresują się Tobą, ponieważ zostałeś polecony przez wiarygodne autorytety.

28. Przedstaw swoje spojrzenie na tematy kontrowersyjne (ostrożnie)

Jeśli chcesz budować swój wizerunek w oparciu u bardzo mocne wyznaczanie granic, w których się poruszasz (często jest to świetna technika), możesz wkładać kij w mrowisko i poruszać tematy bardzo kontrowersyjne. Nie zawsze Ci to pomoże, ryzyko popełnienia błędu i dojścia do przesady jest dość spore. Jeśli jednak zrobisz to skutecznie, stracisz co prawda część czytelników, ale za to zyskasz miano osoby żyjącej według własnych zasad, o twardym charakterze, niezłomnej i niebojącej się pokazywać własnego zdania. Kontrowersja motywuje ludzi do udostępniania treści, dlatego dobrze wykonany, kontrowersyjny wpis może pomóc Ci dotrzeć do wielu nowych czytelników.

 

 

29. Nawiąż współpracę z innymi i nawzajem przedstawcie swoje zalety (social proof)

O wiele lepszym zabiegiem, niż samodzielne przedstawianie się, jest bycie zapowiedzianym przez kogoś. Jeśli sam mówisz o sobie, że jesteś dobrym specjalistą, uwierzy Ci tylko część ludzi. Jeśli inni mówią o Tobie, że jesteś dobry – uwierzy większość, bo opinia osoby trzeciej stwarza wrażenie pozornego obiektywizmu. Wykorzystaj to! Nawiąż relację z blogerami i specjalistami z branży, po czym wzajemnie pomagajcie sobie (jeśli darzycie się zaufaniem i naprawdę macie coś dobrego do przekazania). Wtedy więcej osób wam uwierzy i oba biznesy będą działać lepiej.

30. Zainwestuj czas w social media, po czym stwórz listę najlepszych komentarzy

Lista najlepszych komentarzy (taktykę tę możesz zobaczyć np. na kanale Mariusza Maxa Kolonko) to najczęściej forma rozrywki, bo nagradzane są zazwyczaj śmieszne komentarze. Możesz zrobić to bardziej „wiedzowo” i nagradzać te, które dają największą wartość merytoryczną. Nie tylko zaangażujesz tym do komentowania, ale także ściągniesz do siebie sporo ruchu, ponieważ ludzie reklamujący zbliżone tematycznie blogi będą chcieli się u Ciebie pojawić i zacznie się walka o Twoją nagrodę. A skoro nagradzasz i ludzie chcą, byś to robił, rośnie Twój autorytet.

31. Zorganizuj konkurs na pytanie miesiąca/tygodnia i odpowiadaj na nie we wpisach

To, że ludzie zadają Ci pytania buduje nie tylko Twój autorytet, ale także jest świetnym źródłem contentu. Możesz odpowiadać na pytania czytelników w formie wpisów blogowych, podcastów lub filmów wideo dając ludziom nową wiedzę, którą będą chcieli przekazywać innym. Odpowiadaj na pytania, które najczęściej się powtarzają lub są w stanie budować Twój wizerunek. Nie zapomnij też o pozycjonowaniu i sprawdź wcześniej słowa kluczowe, ponieważ ludzie coraz częściej wpisują pytania do wyszukiwarki (zamiast samych słów kluczowych). Przykład takiej kombinacji pytania, odpowiedzi na nie i pozycjonowania jednocześnie możesz znaleźć tutaj:

Poszukuję pracy. Co zrobić, żeby znaleźć pracę?

Jak widzisz, jest to wpis oparty o pytanie od Czytelniczki jednocześnie pozycjonowany na long-tailową frazę „poszukuję pracy”. Możesz stosować tę samą strategię. Pamiętaj, że im więcej artykułów pozycjonujesz, tym większy „pasywny” przyrost czytelników będziesz generował.

32. Opisuj i porównuj trendy

Bez dwóch zdań, powinieneś znać trendy zarówno dotyczące Twojej branży, jak i całego świata, gospodarki, społeczeństwa, etc. Opisz je w ciekawy sposób dając jednocześnie istotną wartość merytoryczną, tak by czytelnik nie dostał wyłącznie faktów, ale także wnioski z nich wyciągnięte. Opisz prognozy, przypuszczenia ekspertów, przyszłościowe kierunki studiów związanych z branżą, nowe kanały sprzedaży, komunikacji, technologie, dziedziny wiedzy i tak dalej. Przyszłość interesuje każdego, kto w jakikolwiek sposób chce kierować swoim życiem, więc daj im możliwość zareagowania na nią już teraz.

33. Przeprowadź czytelnika przez historię branży

Ktoś kiedyś powiedział, że kto nie zna historii, ten skazany jest na jej powtarzanie. Opisz historię swojej branży, zawodu lub specjalizacji w sposób ciekawy i angażujący używając formy przyjaznej czytelnikowi. Wspominałem już wyżej o liście ciekawych faktów branżowych. W tym punkcie proponuję Ci stworzenie materiału w stylu „Historia muzyki w 5 minut” lub podobnych. Nie każdy lubi historię i daty, dlatego musisz ubrać treść w intrygujące szaty i od początku uspokajać, że nie masz zamiaru zanudzać przez godzinę. Pamiętaj – chęć pokazania się od dobrej strony wśród znajomych to jeden z głównych motywów udostępniania treści i informacji. Ciekawe opisanie historii branży pozwoli im „zabłysnąć” wśród znajomych o podobnych pasjach, przez co i Twój materiał może rozejść się w mgnieniu oka.

34. Stwórz wpis opisujący mentalność i sposób myślenia, jakie pomogą odnieść sukces w branży

Mimo, że rosnąca nagonka na trenerów i idee rozwoju osobistego może przeszkodzić, warto czasem napisać kilka słów o tzw. mindsecie, który pomaga w danej branży. Wpisy dotyczące psychologicznego aspektu pracy nie powinny stanowić dużej części Twoich materiałów, ponieważ ludzie przejedli się już tandetą pokroju „Możesz wszystko, tylko myśl o tym bezustannie”. Zamiast nawracać kogoś na nowy mindset, możesz stworzyć test w stylu „Odpowiedz na te 10 pytań by sprawdzić, czy nadajesz się do xxxxxx”. Testy i quizy są bardzo angażujące i przyjemne, a mając wiedzę i doświadczenie możesz stworzyć je dość szybko.

35. Pochwal się efektami, wynikami i opiniami na temat swojej pracy

Chwalenie się jest w Polsce bardzo źle przyjmowane, bo z jakiegoś powodu jesteśmy narodem nieznoszącym tych lepszych. Prawda jest jednak taka, że bez chwalenia się nie zbudujesz dobrego wizerunku, bo nikt nie dowie się o Twojej prawdziwej wartości. Stworzenie raz na jakiś czas wpisu pokazującego Twoje sukcesy i osiągnięcia sprawi, że czytelnicy i klienci będą mogli zobaczyć dowody skuteczności. To bardzo ważne, by mówić o swoich sukcesach, nawet mimo negatywnych komentarzy. Ludzie znający i stale zwiększający swoją wartość nie będą Cię za to szykanować, a właśnie do takich osób powinieneś kierować swoją ofertę.

36. Przeczytaj i omów raport na jakiś temat

Raporty przygotowywane przez wielkie firmy analityczne, rządy lub specjalistów z danej branży nie dla każdego są przyjemną lekturą i mogą odstraszać. Jeśli interesujesz się takimi rzeczami, możesz w przystępny sposób opisać przeczytany raport i wyciągnąć z niego wnioski przydatne dla czytelnika. Ułatwianie ludziom pracy i życia to idea content marketingu, więc koniecznie dodaj ten rodzaj wpisu do swojej listy must-do.

37. Napisz wpis „co bym zrobił na miejscu X”

Czasami doniosłe wydarzenia wywołują fale krytyki, oburzenia, podziwu, gratulacji, a wieści o nich rozchodzą się wirusowo. Możesz na tym skorzystać, komentując je w ciekawy sposób. Jeśli, przykładowo, jesteś specjalistą od PR-u, możesz stworzyć materiał o tym, jakie zmiany wprowadziłbyś w kampanii prezydenckiej któregoś z kandydatów lub jak poradziłbyś sobie z wizerunkowym problemem firmy X, której prasa ostatnio nie służy. Tego typu wpisy mogą zostać zauważone nie tylko przez samych zainteresowanych (to pomogłoby, gdybyś szukał u nich pracy), ale także może zdarzyć się sytuacja, w której „wybijesz się” na danej sytuacji dobrym materiałem. Warto trzymać rękę na pulsie i w odpowiednim momencie merytorycznie skomentować ważne wydarzenia, po czym zadbać o ich wirusowy charakter.

38. Napisz wpis motywacyjny

Nie na każdego zadziała wpis, który ma motywować do zmiany (ja osobiście ich nie lubię), jednak zawsze znajdą się jednostki, które będą Ci wdzięczne za poruszenie ich ambicji. Wpis motywacyjny możesz połączyć z opowieścią o swoich własnych problemach i drodze życiowej (więcej o tym w punkcie 42 tej listy). Motywacja i inspiracja są emocjami chwilowymi i ulotnymi, ale mają dużą siłę oddziaływania. Jeśli skutecznie stworzysz materiał motywacyjny (i nie będzie on tandetą), poprawi się Twoja relacja z czytelnikiem.

39. Napisz o tym, jak zaczynałeś i co się od tego czasu zmieniło

Historia od zera do bohatera jest inspirująca (chyba, że bohaterem jeszcze się nie stałeś) i zbliża do Ciebie ludzi. Lubimy czytać historie sukcesu, bo interesuje nas, co dana osoba zrobiła inaczej od wszystkich, by osiągnąć takie a nie inne wyniki. Jeśli masz efekty i osiągnięcia, których nie ma większość ludzi i jesteś w trakcie budowania swojego brandu osobistego, koniecznie stwórz swoją historię i przedstaw ludziom cały proces w najlepszy możliwy sposób.

40. Stwórz podsumowanie roku w branży

Wszelkie podsumowania są dobre dla Twojej marki, ponieważ robiąc je regularnie i rzetelnie, pozycjonujesz się jako ktoś, kto wie co się dzieje i do którego warto wpadać, by poznać newsy. Ktoś taki szybko staje się ekspertem, dlatego powinieneś stosować tę strategię. Co więcej, nie jest to specjalnie trudne, bo znając się na czymkolwiek i lubiąc cokolwiek, jesteś otoczony informacjami z tego świata. Pamiętaj jednak, by te wpisy nie były słabymi informacjami w stylu „Dziś wyszedł Samsung Galaxy S6”, bo wszyscy to wiedzą z portali technologicznych. Jeśli jednak stworzysz ciekawy wpis w stylu „Jak Samsung Galaxy S6 zmieni oblicze biznesu?”, będzie to coś innego, co pomoże Ci się lepiej „sprzedać”. Budując markę, celujesz w bycie influencerem i wpływowym specjalistą, dlatego zawsze dokładaj swoje trzy grosze komentując coś, na czym się znasz.

41. Stwórz podsumowanie roku w swojej firmie

Nie każdego będzie to interesowało, ale jeśli masz dobre wyniki, warto się nimi chwalić. Nie musisz być w tym celu właścicielem biznesu na skalę światową. Nie musisz być nawet właścicielem firmy. Możesz opisać rzeczy, które działy się w Twoim życiu zawodowym lub firmie, w której pracujesz (oczywiście nie chodzi tu o obsmarowanie szefa, czy zdradzanie tajemnic biznesowych). Jeśli jesteś wolnym strzelcem, warto pisać o nowych sukcesach i o tym, co udało Ci się zrobić, nauczyć, wymyślić, wykreować. Staraj się wplatać w te podsumowania odpowiednio merytoryczne informacje, tak by wpis nie był tylko przejawem chwalipięctwa.

42. Opisz, czego nauczyłeś się ze swoich porażek

Jeśli znasz teorię opowiadania historii i przećwiczysz ją w praktyce, warto zacząć opowiadać o sobie. Historie od zera do bohatera, które poruszają i inspirują, będą zawsze w modzie, bo ciągle potrzebujemy nowych inspiracji. Śledzę kilka profili, na których co jakiś czas pojawiają się osobiste opowieści (oczywiście podkoloryzowane według zasad storytellingu, o których również tutaj opowiem). Zawsze pod takimi historiami znajdziesz masę komentarzy w stylu „Dziękuję za ten wpis, potrzebowałam tego!”, czy „Jesteś wielki, gratuluję”. Tego typu reakcje wzmacniają nie tylko Twoją markę, ale przede wszystkim przywiązują ludzi do Ciebie. Ważne jest jednak, by te opowieści nie były pozbawione wartości merytorycznej, dlatego wplataj w nie porady i wnioski. To bardzo proste – pisząc o czymś, napisz na końcu coś w stylu „Dlatego właśnie, ucząc się na moich błędach, rób….” albo „Pisząc to, chciałem Ci poradzić, byś…” i tak dalej.

43. Opisz prognozy sprzed lat, które faktycznie się sprawdziły

Jeśli interesujesz się trendami (a powinieneś), to na pewno znasz ich całkiem sporo. Jeśli interesujesz się nimi od lat, znasz również takie, które z trendów przeistoczyły się w fakty i rzeczywistość. Warto opisać je w formie ciekawostki. Zawsze pamiętaj, by taki wpis dawał wartość czytelnikowi, a nie był tylko i wyłącznie listą kilku punktów.

44. Opisz prognozy sprzed lat, które się nie sprawdziły

Analogicznie do powyższego, możesz opisać trendy, które nie stały się rzeczywistością i zostały zapomniane. W wielu przypadkach będą to śmieszne przepowiednie, jak np. „Do 2001 roku ludzkość skolonizuje wszystkie planety układu słonecznego” lub podobne. Jeśli taki wpis będzie bardzo odjechany, masz szansę na mocny efekt wirusowy.

 

 

45. Odnieś się do jakiejś publikacji i skomentuj wyrażając swoje zdanie

Jeśli jesteś naprawdę dobry w swojej dziedzinie, możesz wyrazić swoje zdanie na temat publikacji ją opisujących. Daje to możliwość dyskusji (i nawiązania relacji) z autorami, ściągnięcia czytelników tego materiału na swój blog (będą chcieli poznać inny punkt widzenia) i stworzenia wizerunku autorytetu, który ma do powiedzenia być może coś więcej (lub inaczej), niż zostało to opisane w publikacji.

46. Napisz recenzję

Warto pisać recenzje książek dając dużą wartość merytoryczną, ponieważ nie każdy ma czas i pieniądze na samodzielne sprawdzanie wszystkich nowych pozycji branżowych. Jako recenzent, wyręczasz ich, przez co samo opisanie swoich wrażeń z czytania książki jest contentem, który staje się wartościowy. Oczywiście, recenzja i Twoje komentarze muszą mieć sens, bo opis książki można przeczytać sobie na stronie księgarni lub na tylnej okładce i nikt tego od Ciebie nie potrzebuje. Nie kopiuj zbyt wielu fragmentów – lepiej parafrazować. Dobrą praktyką przy tworzeniu recenzji mających wartość merytoryczną dla czytelnika jest wypisanie kilku ciekawych „strategii”, czyli szybkich porad i złotych myśli, które wyniosłeś z książki.

47. Opisz swoje podejście do sprzedaży, obsługi klienta, biznesu, produktywności, czy czegokolwiek innego

Artykuły, nagrania i przemowy zatytułowane w sposób bezpośrednio sugerujący autorytet i doświadczenie, jak np. „Biznes wg Kowalskiego” automatycznie budują Twoją markę. Zachodzi tu dość ciekawe zjawisko, ponieważ osoby nie znające Cię wcześniej widząc taki tytuł będą się zastanawiać „Kto to jest, że opowiada o swojej wizji X?”. W miejsce X wstaw dowolny temat. Sam nagłówek nie wystarczy, jednak jest dobrym wstępem. Jeśli treść jest dobra, w połączeniu z dowodem społecznym w postaci zainteresowania i zaangażowania publiczności/czytelników, Twój autorytet wzrośnie, a przy okazji ma szansę na bycie udostępnianym ze względu na wartość merytoryczną.

48. Uruchom quiz i omów wyniki

Prosty quiz, jakich pełno w gazetach dla kobiet, może zająć czytelnikowi kilka minut i dać sporo frajdy. Tobie z kolei ułożenie pytań nie powinno sprawić problemu, jeśli znasz się na swoim fachu. Nie zawsze musi to być quiz dotyczący tego, o czym piszesz, ale powinno to mieć jakiś związek. Przykładowo, skoro piszę o content marketingu, mógłbym zrobić quizy na temat pisania angażujących treści, blogowania, badań marketingowych, reklam PPC i tak dalej. Sprawdź to koniecznie.

49. Stwórz aplikację lub po prostu test, który pozwala sprawdzić swoją wiedzę o branży

Quizy, testy i małe wyzwania są angażujące, szczególnie jeśli pozwalają poprawić swoją samoocenę i powiedzieć sobie coś na swój temat. Stwórz quiz lub test wiedzy na temat branży, w której blogujesz. Taki materiał nie tylko poprawi Twój wizerunek (skoro tworzysz test, to musisz wymyślić wymagające pytania i znać na nie odpowiedzi, więc automatycznie pokazujesz posiadaną wiedzę), ale też pozwoli czytelnikom sprawdzić się i poprawić ich własny wizerunek w ich własnych oczach. Co więcej, jeśli test będzie interesujący, czytelnicy udostępnią go znajomym, bo będą ich zapraszać do sprawdzenia swojej wiedzy i współzawodnictwa.

50. Zapytaj wpływowych ludzi o poradę w danej kwestii i stwórz wpis typu „20 guru biznesu mówi, jak radzić sobie ze stresem” lub podobny

Jeśli znasz wpływowych ludzi z branży lub jesteś jedną z nich, możesz zaprosić kilka do wspólnego odpowiadania na pytanie czytelnika, czy też opisywania danego problemu z różnych perspektyw. Tego typu wpisy są bardzo wartościowe i przyciągają uwagę, ponieważ znane nazwiska wzbudzają zainteresowanie materiałem i blogiem, na którym ten materiał się znalazł. Jak zapewne wiesz, efekt aureoli pozwala przenieść czyjś wizerunek na siebie i właśnie ten efekt możesz uzyskać dzięki takim wpisom. To proste – skoro na mało znanym blogu wypowiada się jednocześnie 30 największych specjalistów z branży, to najpewniej właściciel tego bloga nie jest byle kim, prawda? Nikt o mocnej pozycji lidera branży nie pisałby dla kogoś, kto dopiero zaczyna i nic nie potrafi. Wykorzystaj ten efekt.

51. Wyjdź poza box i stwórz post w stylu „10 rzeczy, jakich malarz może nauczyć Cię o biznesie”

Wychodzenie poza schemat nie każdemu przychodzi łatwo, ponieważ jest niewygodne. Nie w sensie pozycji ciała, czy bólu, ale w sensie konieczności robienia rzeczy, które są nowe. Coś nowego zawsze wzbudza emocje, nie zawsze przyjemne. Jesteśmy nauczeni, że to co znane jest po prostu bezpieczne i lepiej się tego trzymać, więc niezbyt często wychodzimy poza strefę komfortu. Jeśli więc prezentujesz sposób myślenia spoza schematu funkcjonującego w danej branży, czy społeczności, wzbudzasz zainteresowanie i prowokujesz czytelnika do spojrzenia na sprawę z innej perspektywy. To bardzo ciekawe doświadczenie, dlatego ludzie lubią tego typu wpisy, szczególnie jeśli jesteś bardzo doświadczony w danej dziedzinie i Twój wpis dużo ich uczy.

52. Stwórz wpis AMA (ask me anything) i opowiedz o sobie, swojej pracy lub o branży odpowiadając na pytania czytelników

Ten punkt zadziała prawidłowo dopiero wtedy, gdy jesteś nieco bardziej rozpoznawalny i masz lojalnych czytelników. Koniecznie zastosuj AMA, ponieważ tego typu działania to świetna akcja promocyjna i wizerunkowa. Nie zadaje się pytań komuś, kto nie jest interesujący, istotny, kto nie ma nic ważnego do powiedzenia, prawda? Jeśli dostajesz wiele pytań od czytelników, inni czytający i oglądający Cię będą automatycznie zastanawiali się, kim jesteś i co masz do zaoferowania. Jeśli masz dużo, AMA może Ci tylko pomóc. Jeśli masz niewiele do zaoferowania, AMA najczęściej po prostu pozostanie bez odzewu i nikt o nic Cię nie zapyta.

Mam nadzieję, że wpis pomoże Ci na content marketingowym polu bitwy. Jeśli masz własne sugestie lub pytania, napisz w komentarzu a chętnie odpowiem. Nie zapomnij również udostępnić tego wpisu, ponieważ jestem na 100% pewny, że pomoże on Twoim znajomym tak jak pomoże Tobie.

 

Jeśli poradnik Ci się podobał, udostępnij go proszę w mediach społecznościowych. Nic nie ryzykujesz, a gwarantuję, że skorzystają na nim wszyscy Czytelnicy